Pintér Lóránd és Kerepesi Tibor elmondták: Az aláírásgyűjtés során tapasztalt közhangulat a várakozásoknál rosszabb, az aláírásgyűjtés támogatottsága pedig minden várakozásunkat felülmúlta, ennek köszönhető az 1723 összegyűjtött aláírás is.
Az aláíróíveken ahhoz kértük a donneri és cseri városrészben élők támogatását, hogy az Önkormányzat pénzügyi feladatvállalásával, a Kaposvári Rendőrkapitányság szakmai együttműködésével az Önkormányzat vagy vásárolja meg a Kaposvár, Zrínyi u. 1. szám alatt található ingatlan együttest és így nemcsak rendőrségi iroda alakítható ki, hanem két különálló rendőrlakás is, vagy az önkormányzati pénzeszközök szűkössége esetén a volt, jelenleg használaton kívüli, értékesítésre szánt, de az Önkormányzat tulajdonát képező volt Zrínyi utcai könyvtár épületében kerüljön kialakításra.
Az aláírásgyűjtés lezárást követően úgy értékeljük, hogy az aláírásgyűjtés rendkívüli sikere a környéken élők segélykiáltásaként értelmezhető, számos aláíró felvetette, hogy a közbiztonság javítása érdekében több alkalommal próbálták az Önkormányzat segítségét kérni, ez azonban szinte soha nem járt eredménnyel. Bár a kamerarendszert többen is fontosnak gondolják, úgy vélik, ez csak a helyben dolgozó, a helyi viszonyokat ismerő rendőrök munkájával együtt válhat ténylegesen hatékonnyá. Az aláírásgyűjtés során három fő intézkedési irány vált markánsan láthatóvá:
Szükséges: 1.) A helyi rendőrörs létrehozása, úgy, hogy itt a helyi viszonyokat érdemben ismerő vagy azokat rövid idő alatt megismerő rendőrök teljesítsenek szolgálatot, ezt egészítheti ki a közterületi kamerarendszer. 2.) Meg kell erősíteni mind létszámában, mint a fellépés hatékonyságában a közterület-felügyeleti rendszert, különös tekintettel arra, hogy a közterület felügyelők a korábbinál szélesebb jogkörrel és eszköztárral rendelkeznek a közterület rendjének fenntartása érdekében. 3.) Dolgozzon ki az Önkormányzat rehabilitációs tervet a teljes terület vonatkozásában, hogy megakadályozható legyen főleg a Kapos folyóhoz közel eső területek további gettósodása, vizsgálja felül helyben az önkormányzati bérlakások bérbeadásának gyakorlatát és fokozottan figyeljen a 7/2013. (III. 4.) számon: „A közösségi együttélés alapvető szabályairól” szóló rendelet betartására.
Az aláírásgyűjtés elindítását megelőzően számos hír, üzenet, személyes vélemény ért el hozzánk a donneri és cseri közbiztonsági helyzet romlásáról. Az aláírók drámai élethelyzetekről és eseményekről számoltak be, az aláírásgyűjtés során nyilvánvalóvá vált, hogy sok a környék életét megkeserítő esemény rejtve marad, az aláírók a „Donner-cseri rendőrörs” szófordulat elolvasását követően további kérdés nélkül írták alá az aláíróíveket, beszámoltak arról, hogy Donner és a Cser városrészek közállapotainak romlása a 90-es évek eleje óta folyamatos, ami nemcsak a közbiztonság és az ott élők szubjektív biztonságérzetének, hanem az épített környezet, a közvetlenül a belváros mellett elhelyezkedő területen tapasztalható életminőség romlását hozta magával, illetve a helyi ingatlanpiac beszakadását is jelenti. A cseri városrészben különösen sok közbiztonságra vonatkozó panaszt osztottak meg velünk a Cseri út, Egyenesi út, illetve a zártkertek környékén élők. Nyári időszak lévén a Virágfürdő sok olyan, más városrészben élő, túlnyomórészt idősebb látogatója is aláírta a vasúti gyalogos-felüljáró tövében az íveket, akik a Jókai-ligetben észlelhető állapotok miatt félve közlekednek gyalogosan. Kaposvár országos hírneve szempontjából pedig különösen figyelemreméltó az a körülmény, hogy a Kaposfest budapesti vendégei közül is többen aláírtak, miután gyalogosan mentek a Jókai-liget mellett a Virágfürdőbe. Különösen érdekes volt az aláírásgyűjtés során, hogy számos, bevallottan roma származású személy írta az aláíróíveket, visszatérő motívum volt az aláírás során, hogy már ők sem tudják időnként elviselni a környéken uralkodó állapotokat. Egy pontot viszont valamennyi donneri olyan aláíró kiemelt, aki beszélgetést is kezdeményezett: Ez a donneri városrészben zajló illegális gyorsulási versenyek voltak, amelyek általában délután 5 óra felé kezdődnek és késő éjjelig tartanak, fő terepük pedig a Gilice utca és környéke.
Az aláíróíveket ma 13:30- kor leadjuk Dr. Kéki Zoltán címzetes főjegyző úr részére, kérve, hogy az Önkormányzat Képviselőtestülete tegye meg a rendőrörs létrehozása érdekében az Önkormányzat részéről az elvárható és szükséges lépéseket.
Néhány, az aláírásgyűjtés során megismert vélemény a Donner és Cser városrészekből: 60 év körüli férfi: „Néhány évvel ezelőtt sokat horgásztam, egy alkalommal a Kapos folyó mentén, a cseri hídnál horgásztam és két fiatal érkezett, majd azt mondták, hogy adjam oda nekik a kerékpáromat 100 forintért. Ezt nem akartam, majd erre fogtak, bedobtak a vízbe, ami akkor, májusban még elég hideg volt. El akarták vinni a biciklit, de elkezdtem kiabálni és mivel sokan jártak a hídon, ezért elfutottak. Feleségemnek csak fél év múlva mertem a valódi történetet elmesélni.”
40 év körüli nő: „Bejöttem hozzánk a házba, úgy surrantak be hozzánk, hogy észre se vettem, pedig otthon voltam, fogták és elvitték a mosógépünket.”
45 év körüli nő: „ Eladtuk az autónkat és este már nem tudtuk bevinni a pénzt a bankba, úgy gondoltuk, hogy majd másnap reggel bevisszük, másnap reggel vettem észre, hogy valaki besurranhatott és elvitték a pénzt.”
70 év körüli hölgyek: " Amikor megyünk kezelésre, akkor csak egymásba karolva merünk végigmenni a Jókai-liget mellett és ilyenkor a táskákat szorosan a hónunk alá tesszük. Sötétedés után nem is merünk hazaindulni a fürdőből."
35 év körüli férfi: " Ha edzésre megy a fiam az uszodába, minden alkalommal el kell érte menni, főleg, ha télen korán sötétedik. Nem merem egyedül elengedni."
70 év körüli férfi: " Amikor a Donner-ba költöztünk mintegy 30 évvel ezelőtt, nyitott ablaknál, ajtónál tudtunk aludni, ma már napközben is be kell mindent zárni, akkor is ha otthon vagyunk"
50 év körüli férfi: " Nálunk a cseri zártkertekben soha nem lehet őrizetlen hagyni az ingatlant, még bezárva, kutyával sem, mindig kell, hogy valaki otthon legyen, mert most még úgy azért nem mernek bejönni."
80 körüli férfi: " Régen az én gyerekkoromban ez polgári környék volt, a Kapos parton vasárnap sétáltak a családok, nyugodt, kellemes környék volt. Manapság a Kapos folyó közelébe nem mer ember menni itt a Donnerban, pláne esténként, sötétben."
40 év körüli nő: " Ha jó az idő, akkor más öt óra körül gyülekező van a szökőkút körül, beszólogatnak a járókelőknek, elállják az utat, a kocsikat leállítják, bedobálnak mindenfélét az ott közlekedő autókba, majd indul a rodeó, gyorsulási verseny késő éjszakáig, főleg nyáron egyszerűen nem lehet itt aludni."
50 körüli férfi: " Ide akarnak ezek a Donner-ba négycsillagos szállodát építeni ? Rendet se tudnak tartani, majd nézik az ablakból a vendégek a Nyár utcai csődületet."
( * egy önkormányzati választókerületben induló jelölt esetében 70 darab aláírással számolva.)
|